کلینیک اعتماد

بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی است که پزشکان سالها برای درمان رفع چین و چروک صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته می شود. مارک های دیگری مانند Dysport و Xeomin نیز وجود دارد. بوتاکس اصطلاحی است که بیشتر اوقات می شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم تزریقی بود.

بوتاکس یکی از پر طرفدارترین درمان های زیبایی شناخته شده است، که در نواحی مختلفی از صورت و بدن هم‌چون لب، صورت، پیشانی، زیر چشم، ابرو، زیربغل، خط خنده و اخم در گونه و دیگر بخش‌های صورت، انجام می‌پذیرد. هر یک از این تزریق‌ها از کاربرد خاص خود برخوردار هستند. به طور کلی تزریق با دو کاربرد رفع چین و چروک‌ها و کنترل تعریق بیش از اندازه بدن در نواحی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای اساسی Botox در زیبایی

Botox بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای آن را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 •  مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

کاربردهای زیبایی

 • بالا بردن نوک بینی
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های گردن
 • محو کردن خط اخم (بین دو ابرو)
 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس سیگنال های اعصاب به عضلات را مسدود می کند. عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود. این باعث می شود چین و چروک ها شل و نرم شوند.بوتاکس اغلب در خطوط پیشانی ، پای کلاغ (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس به چین و چروک های ناشی از آسیب خورشید یا گرانش کمک نمی کند.

مزایای جوانسازی صورت با تزریق Botox

عوارض بوتاکس چیست ؟

عوارض اصلی این روش جوانسازی پوست  شامل سردرد، درد و علایم مشابه با سرما خوردگی می‌شود. در موارد نادر، افتادگی ابرو یا پلک ممکن است مشاهده شود. یکی از موارد مهمی که باید پیش از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود، احتمال افتادگی پلک است که در ۵ درصد از افراد دیده می‌شود. اگر تزریق به دست پزشک متخصص و باتجربه صورت بگیرد، عارضه‌ای بسیار نادر خواهد بود. عوارضی که در این پاراگراف ذکر کردیم نادر اند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.

سن مناسب بوتاکس

سن مناسب تزریق Botox برای افراد متفاوت می باشد زیرا ماهیچه های هر کس متفاوت است. اگر کسی در سن ۲۱ سالگی خطوط چین و چروک قابل مشاهده ای داشته باشد که باعث ایجاد مشکل می شود، می تواند تزریق انجام دهد، اما اگر یک ۲۱ ساله دیگر بدون خطوط مرئی قصد انجام تزریق این محلول داشته باشد معمولا متخصصین پوست امتناع می کنند.

بوتاکس مردان

تزریق بوتاکس برای آقایان نیز می تواند به بهبود و همچنین جلوگیری از خطوط و چین و چروک کمک کند. آمار مردانی که برای این عمل زیبایی مراجعه می کنند به سرعت در حال رشد است. تقریبا ۲۵٪ از مشتریان کلینیک زیبایی ما را مردان تشکیل داده اند. رایج ترین نواحی تزریق Botox آقایان، پیشانی مردان، خطوط بین چشم ها و صورت آقایان می باشد. 

مدت زمان بوتاکس

اثرات ناشی از بوتاکس 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید. با بازگشت آرام آرام عمل عضلات ، خطوط و چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک ها اغلب به مرور زمان از شدت کمتری برخوردار می شوند زیرا عضلات کوچک می شوند.

مراقبت های قبل از انجام بوتاکس

افرادی که قصد دارند برای تزریق های بوتاکس اقدام نمایند نیاز است که مصرف آسپیرین ها و همچنین ایبوپروفن ها را قبل از درمان کنار بگذارند چراکه استفاده از این دارو ها مانع لخته شدن خون می شود و در نتیجه ممکن است میزان کبودی بعد از تزریق افزایش یابد.

مراحل انجام بوتاکس

تزریق بوتاکس ها به منظور کاهش چین و چروک های موجود در صورت انجام می شود، این تزریق توسط پزشک متخصص انجام می شود و نحوه‌ی تزریق به این گونه است که مواد بوتاکس به صورت مستقیم به عضله‌ی مرتبط تزریق می شود. این عمل با سوزن های بسیار نازک و مخصوص صورت می پذیرد. تزریق بوتاکس حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

کسانی نباید بوتاکس انجام دهند

افرادی که بیماری های پوستی خاص می باشند می بایست قبل از تزریق حتما پزشک متخصص را از این امر آگاه نمایند تا در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک، تزریق برای آنها انجام نشود. در کل باید دانست که تمامی چین و چروک های پوست با بوتاکس برطرف نخواهند شد.

مراقبت های بعد از بوتاکس صورت

هزینه‌ی انجام بوتاکس

عوامل موثر در هزینه Botox به ناحیه تزریق، پزشک، میزان محلول مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب و سایر عوامل بستگی دارد. پزشکان مختلف هزینه های متفاوتی را برای تزریق‌های مشابه دریافت می‌کنند. بوتاکس آرایشی تحت پوشش بیمه درمانی نیست. با این حال، بسیاری از پزشکان گزینه‌ های متفاوت و شیوه‌ های پرداخت منعطفی را ارائه می‌دهند تا این درمان مقرون به صرفه تر شود. شما می توانید جهت مشاوره رایگان در این زمینه با متخصصین ما تماس بگیرید.

اسکرول به بالا